Yeni Bir Yerleşim Seçeneği: Kepez, Masa Dağı, Duacı Köyü

Kepez, “Deniz kıyısında kayalık alan” ve “gelinlerin başlarına taktıkları taç” anlamına gelir. Antalya’nın kuzeyindeki ovayı bir gelin başı gibi taçlandırır. Kepez, Antalya’nın beş  merkez ilçesinden birisidir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali Kepez’de bulunmaktadır. İlçede hayvanat bahçesi ile piknik ve mesire alanları mevcuttur. Kızıllı, Çamlıca, Kirişçiler, Duacı ve Odabaşı mahalleleri ormanlık alan üzerindedirler. Antalya Kent Ormanı, Antalya’nın tüm güzelliğini kuş bakışı izlemenize imkân sağlamaktadır. Kepez bölgesinden Sıçan Yarımadası’na kadar görünen manzara muhteşemdir.  İlçede bulunan Ahatlı Vakıf Çiftliği ve Zeytinliği, şehir içindeki en büyük yeşil alanlardır.

Arazi yapısı güneye gidildikçe düzleşir. Kuzeybatıda Döşemealtı, güneybatıda Konyaaltı, güneyde Muratpaşa, doğuda Aksu ilçeleri yer alır. İlçe içerisindeki Antalya Bulvarı, Sakarya Bulvarı, Barış Manço Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı, Muammer Aksoy Caddesi ve Altınova Antalya Caddesi Antalya’nın ana ulaşım aksları arasında yer almakta ve Kepez’e bağlı semt ve mahalleleri birbirine ve şehir merkezine bağlamaktadır. İlçenin toplam yüzölçümü 397.869 dekar olup, 86.211 dekarında tarım yapılmaktadır. Bu miktar toplam yüzölçümün yaklaşık %22’sini oluşturmaktadır.

50 yıl öncesine kadar, kimsenin gidip görmediği, taşlık ve fundalık bir bölge iken, Antalya’ya 1970’li yılların ortalarında başlayan göçler ve 1994 yılında  belediye kurulması sonucu, Kepez yepyeni bir yaşam alanı olarak ortaya çıkmıştır. Kepez’de nüfusun %86’sı 54 yaşın altındadır. Toplam nüfus 556.000 kişidir.

Kepez ilçesi sınırları dahilinde yer alan cazibe merkezleri şunlardır:

– Seyir Terası: Antalya’nın en sıcak günlerinde ferahlamak istediğinizde Masa Dağı’nda (Mazı Dağı) bulunan Seyir Terasına çıkarak Antalya’nın muhteşem güzelliğine tanıklık edebilirsiniz.

– Düden Şelaleleri: Ünlü Düden Şelaleleri Kepez ilçesi sınırlarındadır. Suyunun geçtiği her yere hayat veren ve serinliğiyle nefes aldıran bu doğa harikası Antalya’nın göz bebeği olmaya devam etmektedir.

– Kepez Belediyesi Kent Ormanı: Kent içerisinde bir orman bulunması çölde vaha gibidir.  Kent merkezinin, Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın kuş bakışı izlendiği Kent Ormanı, Antalya’nın Çamlıca Tepesi haline gelmiştir.

– Macera Ormanı: 70 dönümlük alanda atla gezinti  yapabilir, macera parkurlarında heyecan yaşayabilir ve ailenizle birlikte yemek yiyebilirsiniz.

– Antalya Hayvanat Bahçesi: Kepezaltı Piknik Sahası içerisinde yer aldığı için, buradaki piknik alanlarında piknik de yaparak tüm gününüzü  değerlendirebilirsiniz. Antalya Hayvanat Bahçesi,  hayvanlar için sağlanan doğal ortam şartları göze alındığında ülkemizdeki en başarılı hayvanat bahçeleri  arasında belki de liste başıdır. Parkın doğal yapısı kadar park içerisinde yer alan yapay-doğal su kaynakları ve ufak şelaleler, size hayvanların doğal ortamında gezinti yapıyormuşsunuz hissi verecektir.

Masa Dağı (Mazı Dağı) ve Duacı Köyü

Kepez’in bir diğer özelliği de Masa Dağı’dır. Dağın şeklinin masaya benzemesinden dolayı “Masa Dağı” denmiştir. Halk arasında ağızdan ağza söylenirken “Mazı Dağı” olarak da anılır olmuştur.

Masa Dağı, Antalya’ya ve güzelim Akdeniz’e tepeden bakmakta, ancak aynı zamanda şehir merkezine bir o kadar da yakın konumlanmaktadır. Masa Dağından havaalanı 16 km, Konyaaltı Plajı 10 km, Kepez Devlet Hastanesi 6 km, Memorial Antalya Hastanesi 3,5 km mesafededir.

Masa Dağı, iklimi ve doğal güzellikleriyle şehir merkezinden farklılık arzetmektedir. Burada yazın bunaltıcı sıcağını hissetmezsiniz, tabiatla iç içe olma ayrıcalığını tadarsınız. Varsak’dan Lara’ya, Lara’dan Konyaaltı’na, Konyaaltı’ndan Kemer’e uzanan  çok geniş bir görüş açısı vardır Masa Dağı’nın. Bahçenizden, pencerenizden, balkonunuzdan bu eşsiz manzarayı doya doya izlerken, tertemiz bir hava ve kuş sesleri size eşlik edecektir.

Duacı Mahallesi eski adıyla Duacı Köyü de Kepez’e bağlı huzur dolu bir yerleşim yeridir. Sükûnet Duacı’nın ikinci adı gibidir. Şehrin gürültüsü ve stresinden arınmak için giderek daha çok insanın tercih ettiği bir mahal haline gelmiştir. Duacı Köyü, Duacı orman alanındadır. Duacı’da oturuyorsanız ormanla komşusunuz demektir.

Gerek Masa Dağı gerek Duacı Köyü, modern kentin yorucu atmosferinden kaçabileceğiniz ama ihtiyaç halinde şehir merkezinin bütün olanaklarına bir çırpıda kavuşabileceğiniz; Antalya merkezindeki hava  sıcaklığından ortalama 6-7 derece daha düşük ısıda, az rutubetli, bol oksijenli  bir yaşam olanağı sunmaktadır.

Bölgeye yerleşen insan kalitesi de giderek yükselmekte, nezih bir yerleşim haline gelmektedir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp