AKYARLAR

Dünyanın en güzel köyüne yaklaşıyorsunuz!

Karaincir’i geçerek devam edildiğinde, kıyıdan yükselen, tepesinde Osmanlı ormanlarının, yamaçlarında ise tarihi bir Yunan Kilisesinin kalıntılarının bulunduğu Aspat dağı geçilerek, eski bir balıkçı köyü olan Akyarlar’a varılır.

Sahildeki bazı evlerden de anlaşılacağı gibi, Akyarlar eskiden ünlü bir Rum yazlık beldesiymiş. Yakın zamana kadar Bodrum Akyarlar’ın asıl geçim kaynağı balıkçılıktı ve kıyıdaki küçük liman yerli teknelerle dolardı.

Bugün Rumlar, boğazlardan 5 km. uzaklıktaki İstanköy (Kos) adasında yaşamaktalar. Balıkçı teknelerinin yerini de tur tekneleri almıştır. Ancak Akyarlar halen o kendine has atmosferini korumaktadır. Bugün koyun bir ucunda liman yer alır, diğer ucunda ise kumsal dönemeç yaparak gözden kaybolur. Deniz kenarına indiğinizde sağınızda balıkçı kulübesi, merkezde restoranlar ve solunuzda da ay şeklindeki kumsal kalır. Rüzgâr sörfü ustalarının en popüler yerlerinden biridir. Tepelerin üzerinden gelen güçlü rüzgarlar genelde karadan denize eser. Plajı kalabalık bulanlar daha ilerideki Kemer köyünü seçebilirler. Ayrıca Bodrum’a doğru Akyarlar ile Karaincir arasındaki Karakum plajı da ulaşımı karadan zor olduğu için genelde çok ıssız olur. Buraya sahilinden kiralayabileceğiniz kanolarla ulaşmak daha kolaydır. Aynı şekilde Karakum’un karşısındaki fener bulunan adayı da keşif için ziyaret edebilirsiniz. Şüphesiz kum kalitesi olarak Bodrum’un hatta Türkiye’nin en iyi plajlarından biridir.

Sonraki gönderi

BİTEZ

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp