Bodrum’un Eşsiz Hazineleri

Bodrum yarımadası, Türkiye’nin batısında, uygarlıkların beşiği olan Akdeniz ve Ege‘nin buluştuğu yerde konumlanmıştır. Anadolu‘da iz bırakan sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Bodrum  Dorlar, Karyalılar, Lelegler, Megeralılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar,  Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen bulgulara göre bölgenin tarihi beş bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bodrum’un günümüzde hala bir çekim noktası olmasının en büyük nedenlerinden biri de tarih boyunca farklı kültürlerle şekillenmesi ve o kültürlerin yarımadada bıraktıkları kalıntılardır.

Bodrum’un merkezi, Bodrum yarımadasının güney doğusunda, Bodrum Milas Havalimanı‘na yaklaşık 36 km. (45 dakika) mesafede yer almaktadır. Bodrum’un görülesi yerleri arasında Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ilk sırayı almaktadır.  Bodrum’un merkezinde yer alan 15’inci yüzyıla ait tarihi Bodrum Kalesi’ne çıktığınızda Bodrum’un tüm güzellikleri ve eşsiz manzarası ayaklarınızın altındadır. Bodrum Kalesi içinde yer alan ve alanında dünyanın en önemli müzesi olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik Çağ’da önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir. 1406-1523 yılları arasında inşa edilen St. Jean Şövalyeleri’nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 metre ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikte olan Fransız Kulesi’dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesi’dir. Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II. Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir. Bodrum Kalesi, 19’uncu yüzyıl sonunda kalenin hapisane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33,5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekanlarda da eser sergilenmektedir. Müze 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülünü almıştır. Müzede sergilenen dünyanın en eski batık gemi kalıntısı da görülmeye değer önemli eserlerdendir.

Halikarnassos Antik Kenti

Bodrum Kalesi’nin en yakın komşusu Halikarnas’ı (Halikarnassos) mutlaka görmelisiniz. Halikarnassos antik kenti, kalenin olduğu yarımadada Zephyria adlı küçük bir kentçiğin yerinde gelişmiştir. Aioller, İyonlar ve ardından güney Ege kıyılarına gelen Dorlar yörede altı kentle birlik oluşturmuştur. Halikarnassos’un büyümesi Karya satrapı Mausollos dönemine rastlar. Liman kentlerinin getirdiği olanakları bilen Mausollos, surlarla çevirttiği kenti Helen geleneklerine göre şekillendirmiştir.

Bodrum Mausoleion

Antik dünyanın 7 harikasından birisidir. Persler tarafından Karia Bölgesine Satrap olarak atanan Hekatomnoslar Sülalesinden Mausollos için yapılmıştır. Yapımına kendisi ölmeden hemen önce M.Ö. 353 yılında başlanmıştır. Zamanın mimari üsluplarına pek benzemeyen, sıra dışı ve yepyeni bir mimari özellikte inşa edilmiştir. Halikarnas Balıkçısı, Mausoleion’un mimarisi ile ilgili olarak, o coşkun kalemi ile: ” Düşün bir kez! Bütün geleneklere bir tekme vurarak yepyeni bir şey yapmak.. İnsanı deli eder yahu! Bu meydan okuyuşu düşündükçe, içimde bir trampet ve tambur gürlüyor.” diye yazmıştır. Anıt 1500 yıl ayakta kalmıştır. 8 Ağustos 1304 depremi ile yıkılmıştır. Bugün Mausoleion dünyanın yedi harikası içinde yer alan tek ören yeridir.

Bodrum Antik Tiyatro

Halikarnassos Antik Kentinin kuzeyinde yer alan ve nekropol yani mezarlık olarak kullanılmış olan Göktepe’nin güney yamacına yaslanmış, M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen görkemli bir yapıdır. Roma İmparatorluk Çağı öncesi tiyatroların tüm özelliklerini taşımaktadır.

Myndos Kapısı

Bodrum’un batı tarafında yer alan Myndos Kapısı,  Halikarnnassos kentinin giriş kapılarından birisidir. Şehrin batı surları ovadan geçtiği için kulelerle güçlendirilmiştir. Kulelerin ölçüleri yaklaşık olarak 7×8,5 metredir. Myndos Kapısının iki kulesinden biri günümüze hemen hemen orijinal yüksekliği ile ulaşmıştır. Bu kapı yarımadanın ucunda bulunan antik Myndos şehri yönünde olduğundan aynı adla anılmaktadır.. Yöresel adı Diktiri’dir.

Yel Değirmenleri – Bodrum merkez ve Gümbet arası

Bodrum İlçesinde bulunan yel değirmenleri ilçenin simgesi konumundadır. Bodrum’daki yel değirmenleri ilk defa 1850’li yıllarda, bol rüzgâr alan tepelerde yapılmıştır. Muğla ili Bodrum ve Milas ilçelerinde sıkça görülen yel değirmenleri kesme veya moloz taştan silindirik gövdeli olarak yapılmışlardır. Değirmenin üzeri ahşap konik bir çatı ile örtülmüştür. Ana duvarlar genellikle beyaz badana ile sıvanmış, bazen de taş gövdesi olduğu gibi bırakılmıştır. Yel değirmenlerinin içerisine yuvarlak kemerli basit bir kapıdan girilmektedir. Duvarlardaki küçük boyutlu mazgal pencerelerle içerisi aydınlatılmıştır. Ayrıca içeride ahşap katlar yapılmış ve zemine değirmen taşı ile buğdayı öğüten mekanizma yerleştirilmiştir. Bazı örneklerde de değirmenin yanında veya içerisinde un depoları da bulunmaktadır.

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi, ilk olarak 2010 yılında 18 parça Bodrum tipi tekne model sergisi ile Bodrum Kalesi önündeki bir çadırda açılmıştır. Halen, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası’nın katkılarıyla, 2011 yılında tahsis edilen Bedesten binasında yer almaktadır. Müzede Bodrum denizcilik tarihine ışık tutan objeler, tekneler, modeller tarihsel dokümanlar ve çalışmalar sergilenmektedir.

Bodrum Yat Limanı

Bodrum Belediyesi tarafından işletilmekte olan Yat Limanı, toplam 300 tekneye hizmet vermektedir. Bodrum limanının geçmişi milattan öncelere kadar gitmekte olup, Bodrum kalesine bakan eşsiz bir manzarası vardır. Yunanistan’ın Kos adasına 11 mil uzaklıktaki Belediye Marina,  aynı zamanda deniz yolu ile Avrupa’dan Türkiye’ye gelen yatlar için giriş ve çıkış işlemlerini yapabilecekleri bir hudut kapısıdır. Bodrum’un içerisinde yer alan Belediye Yat Limanı’nın etrafı restoranlar, kafeler, barlarla sosyal bir ortam sunmaktadır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp