Haydi Bodrum’a Yerleşelim!

2000’lerden sonra yeni emekli olup ya da hayatını değiştirip ikinci baharını Bodrum’da yaşamaya karar verenlerin sayısında artış görülürken, bugün büyük şehirlerin karmaşasından kaçaran genç beyaz yakalılar, “Bodrum’a göç”te ağırlık kazanmaya başlamıştır. Bu göç tablosuna, geçtiğimiz yıl Mart ayından beri bir de “pandemi göçü” ilave oldu ve Herodot’un doğduğu toprakların nüfusu  430 bine dayandı.

Bodrum  ilk kez bu kadar kalabalık bir kış geçirdi.Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın verdiği bilgilere göre, Bodrum’un %10’u imara açık, bunun da yarısı yapılaşmış durumdadır. Yerel konut  sayısı 77 bin, ikinci konut sayısı 67 bindir. Bodrum şu anda Türkiye’nin hatta belki de Avrupa’nın en cazip coğrafyası durumundadır. Başkan Aras’ın aşağıda alıntılanan uyarılarına kulak verelim:

  • Bodrum’da rahat ol, gerilme. Bodrum rahat bir kenttir, o huzuru yaşa. Zaman zaten çok Bodrum’da. 15 dakika geç git, ama sinirlerini bozma.

  • Bodrum’un bitki örtüsü makidir, ama maki demek çalı çırpı demek değildir. Büyük bir kısmı ya yenir ya da ilaçtır. Sen gelip de olduğu gibi o bitki örtüsünü sıyırırsan, orası artık Bodrum olmaz.

  • Bodrum’un tarihini öğren. 2 bin 500 yıllık tarih var burada. Bastığın toprağa saygı duy.

  • Baktın denize, ben şuraya bir iskele yapayım güneşleneyim, bir dolgu yapayım genişleyeyim dedin. Orada Akdeniz foku var. Orada Poseidon çayırı var. Orada ahtapot yaşıyor. Eğer bunları yok edersen, senin Bodrum’a gelme sebebin de kaybolacak, bunu bil.

  • Gereksiz büyük ev yapma, çünkü Bodrum’da evde sadece yatarsın. Daha çok bahçede, terasta yaşarsın. Senin köpeğin olacak, kedin olacak, bitkilerin olacak… Kendine büyük alanı evde değil, dışarıda yarat.

  • Bodrum’un binlerce yıllık kültürü çok güçlüdür. Sen de bu kültüre uyumlan.Geleyim de hala İstanbul’daki gibi hayatımı sürdüreyim deme. Burada mahallendeki düğüne de gideceksin, deve güreşine de… Gidersen zaten o güreşin sadece güreş olmadığını anlayacaksın. Balığa çıkacaksın, parmağında o titreşimi hissedeceksin.  Bodrum’da rakı içilir, yanına da bir çilingir sofrası yeterlidir. Büyük duvarların arkasına girme, büyük kulüplere kapanıp halktan kopma. Sokağa çık ve insanlarla tanış. Üstelik çok az kaldı o insanlar, onları kaçırma. Süngercisiyle, sandaletçisiyle, Karaova’daki köylüsüyle sohbet et. Zamanla göreceksin ki hayata bakışın, hatta kılık kıyafetin bile değişmiş. Bak o zaman nasıl Bodrum gibi huzurlu bir insan oluyorsun, nasıl güzel bir auran oluyor, göreceksin.

Yararlanılan Kaynak : Oksijen internet gazetesinde Devrim Devecioğlu’nun Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’la yaptığı röportaj  https://gazeteoksijen.com/yazarlar/bodrumda-21-evin-kirasi-bile-asgari-ucreti-gecti/

Prev Post

BODRUM BODRUM

Sonraki gönderi

AKYARLAR

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp