2021 Dekorasyon Trendleri

Trend uzmanı Li Edelkoort pandemi sürecinde evlerimize verdiğimiz önemin artığını ve yaşam alanlarımızı kişisel ihtiyaçlarımız doğrultusunda yeniden düzenlemeye başladığımızı söylüyor. Ofis, spor salonu, restoran kısacası her şeyimiz haline gelen evlerimizde 2021 yılı itibariyle daha işlevsel kurguların peşine düşeceğiz. Edelkoort, çoklu işlevi olan mobilyalarla konforlu bir mekan yaratma arayışına gireceğimizi belirtiyor.

Geçtiğimiz sene tasarım fuarlarının yıldız ürünlerinin ortak noktası, kıvrımlı, dairel fomlar, insanda iyi duygular uyandıran renklerdi. 2021’de de popülaritesini koruyan bu organik formlar kanepelerden, top gibi koltuklara, yuvarlatılmış hatlarıyla aydınlatmalara kadar dekorasyonun her alanında karşımıza çıkıyorlar. Mekana dinamik bir çekicilik ve akıcılık kazandıran organik formlara evinizde yer açma vakti!

Tasarım dünyasının tanınmış markaları son koleksiyonlarında 1970’lerin renkli ve eğlenceli stiline yer veriyorlar. Mobilyalarda yuvarlatılmış hatlar, kalem bacaklar, canlı tonların önde geldiği bir renk paleti ve retro çizgilerle evlerde disko çağına geri dönülüyor, daha iyi hissettiren ve pozitif enerji veren seçimlere yöneliyoruz. Renk ve desenlerin özgür frekanslarıyla evlerde 70’lerin funk ruhunu yeniden canlandırıyoruz.

Covid-19 salgını nedeniyle iç mekanda geçirdiğimiz uzun vakit, evlerimizin değerini anlamamızı sağladı. Kişisel kozamıza çekildik, dış dünyadan soyutlandık ve içinde kendimizi iyi hissedeceğimiz bir alan kurgulamaya çabaladık. İşte en evcimen dekorasyon akımı olan “cocooning” akımı, “kendi köşene çekil ve dünyadan soyutlan” sloganıyla tam da buna işaret ediyor. Vücudumuzu sarmalayan bir kanepe veya koltuk, kadife gibi yumuşak tekstiller, ahşap dokular cocooning’in mihenk taşları arasında.

İnsanlar günden güne el işçiliğinin değerini ve biricikliğini daha iyi anlıyor ve sanatsal tasarımlara yöneliyorlar. El dokuması kilimler, hazeran ve hasır örgülü mobilyalar, seramik aksesuarlar, üfleme cam aydınlatmalar evlerde karşımıza daha çok çıkacaklar. 19. yüzyılın hızla sanayileşen küresel dünyasına bir başkaldırı olarak doğan “Arts & Craft”  akımı yeniden gündeme geliyor. Sanayileşmenin karşısında sanatsal bir eylem olarak doğan bu akım, dijital teknolojilerin şekillendirdiği yaşamlarımızda kendine yer buluyor.

2020 birçoğumuz için köklere döndüğümüz, basit yaşam ilkelerini yeniden benimsediğimiz bir yıl oldu. Evlerde kapalı geçirdiğimiz uzun süreç, dört duvar arasına sıkışmış bedenlerimizi, evimize bitkiler alarak, onlarla bağ kurmaya teşvik etti. Bir bitkinin yaşam döngüsünü gözlemlemenin büyüsünü, yeşilin sakinleştirici, huzur veren kimyasını yeniden keşfettik. Uzmanlar iç mekan bitkilerinin  2021 evlerinde sayısını giderek artıracağına işaret ediyorlar.

Eskiden hasır ve rattan mobilyalar bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez elemanlarıyken iç ve dış mekan arasındaki sınırların belirsizleşmesiyle salon, mutfak ve hatta yatak odalarına da dahil olmaya başladılar. Hafifliği ve doğallığı ile tercih nedeni olan hasır koltuklar, rattan yatak başları, hasır kapaklı dolaplar, rattan komodinler iç mekanlarda farklı tarzlarla uyumlu bir bütün yaratıyorlar.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp