Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Evlerin vazgeçilmez mekânı mutfaklar, oldukça önemli bir yaşam alanıdır. Yemek pişirme veya yeme ihtiyaçlarının yanı sıra oturma alanı olarak kullanılması  günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Bu nedenle uzun vakit geçirilen mutfakların işlevi kadar dekorasyonu da önem kazanmıştır. Başarılı bir dekorasyon ile mutfaklar estetik mekanlar haline gelmektedir.

Mutfağın büyüklüğü doğrultusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, mutfağın tarzı veya elde edilmek istenen tarzdır. Mutfakta yapılması düşünülen dekorasyon çalışmasında, temizliği ve çeşitli maksatlı kullanımları engellemeyecek şekilde  çözümler üretmek amaçlanmalıdır.

Günümüz teknolojisi, çeşitli tasarımlar ile istenilen tarzda mutfak yaratabilme imkânı sunmaktadır. Mutfakta kullanılacak aksesuarların, aydınlatma unsurları ve yapısal unsurlarla uyumlu olması sağlanmalıdır. Her türlü renk ve çeşit alternatifi ile kullanılabilen dekorasyon unsurları, kullanılacak mutfağın işlev ve özellikleri göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir.

  • Duvarlara uygulanacak renkler mutfağı değiştirmenin en çabuk ve ucuz yöntemidir.  Üç renk uygulaması ile istisnai bir mutfağınız olabilir: temel renk, temel renge uyumlu ikinci renk ve bu ikisiyle tezat oluşturan, daha ziyade aksesuarlara uygulanan üçüncü renk.
  • Mutfağınızın odağını belirleyin. Mutfağa adım atan herkesin ilk gözüne çarpan yer ya da unsur ne olmalıdır? Buna karar verin.  Bir duvarınızı farklı boyayın, farklı dokular uygulayın, kocaman bir posterle kaplayın, hayal gücünüzü çalıştırın. Cesur olun.
  • Dolaplarınız olsa da görselliği öne çıkaran açık raflara yer verin. Yeni trende uyun. Sergilemek istediğiniz aksesuarları ve mutfak gereçlerini raflara koyun. Aydınlatmayı ihmal etmeyin.
  • Modern mutfaklarda bir duvarı galeri gibi dekore etmek yeni bir uygulamadır. Galeri görünümlü duvarda sadece fotoğraflar ya da tablolar değil, vintage tabaklar, çeşitli şekil ve boyutlarda aynalar, çerçevelenmiş işlemeler de yer alabilir.
  • Duvarlardan birine büyükçe bir kara tahta yerleştirmek oldukça ucuza mal olan bir modadır. Yeterince duvarınız yoksa, dolap kapaklarından birine uygulanabilir. Üstelik çok işinize yarar.
  • Aydınlatma unsurları işlevsel oldukları kadar görsel bakımdan de önem taşımaktadır. Gizli aydınlatmalar kadar mutfağın ruhuna uygun avizeler de yeni trendler arasında yer almaktadır.
  • Gelişen ve değişen teknolojinin insanlara sunduğu avantajlardan olan 3D tezgâh arası fayanslar mutfakların en etkili dekorasyon unsurları arasında yerini almıştır. Genellikle manzara ve kabartmalı desenlerden oluşan modeller tercih edilmektedir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp