COVID-19 Salgınının Konut Alıcılarının Tercihlerine Etkisi

Ev daima kalbimizin attığı yerdir. Ancak Covid-19 salgınıyla birlikte evlerimiz hayatımızın tam merkezine yerleşerek günlük faaliyetlerimizde daha önemli rol oynamaya başlamıştır. Ev artık sadece ev olmaktan çıkarak çalışma, oyun, eğitim ve sosyalleşme ortamı haline de gelmektedir.

Sonuç olarak nerede ve nasıl yaşayacağımıza ilişkin tercihlerimiz değişmekte; uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim şartları ile halihazırda belirsiz sağlık koşulları ve ekonomik durumdan etkilenmektedir.

Salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisine karşın, gayrimenkul sektörü büyümeye devam etmektedir. Ev almak isteyenlerin, özellikle genç yaştaki yetişkinlerin, kadınlara nazaran erkeklerin, şehirli alıcıların ve yüksek gelir grubundakilerin heveslerini kaybetmemiş oldukları gözlenmektedir. Erkeklerin ev seçerken muhit ve komşuluk kalitesine daha çok önem verdiği izlenirken, kadınların daha özellikli evlerden yana seçim yaptıkları, genç yetişkinler ve gelir düzeyi yüksek olanların geniş ev aradıkları görülmektedir. İmkanları uygun olan alıcılar, salgın riskini yükselten kalabalık ortamları ve apartman yaşantısını geride bırakarak, kırsala yerleşmeyi,  yani doğayı, tenha ve yavaş hayatı tercih etmektedir.

Zaman zaman uygulanan karantina tedbirlerinin bir yansıması olarak, ev satın almayı düşünenler, yeterli büyüklükte bir balkonu ya da kış bahçesi olması gerektiğini dile getirmektedir. Salgının yarattığı tedirginlik, bağımsız konut ihtiyacını da belirgin hale getirmiştir. Konutun, özerk ve diğer alanlardan bağımsız bahçesinin olmasını isteyenlerin, başkaları ile aynı asansör, kapı ve park yerlerini kullanmak istemeyenlerin sayısı artmıştır.

Salgın sonrası dönemde ekolojik, çevreye duyarlı, doğayla bütünleşen, dışa bağımlılığı az konutların daha çok tercih edileceği değerlendirilmektedir. Konut sitelerinde de hobi bahçeleri, yürüyüş alanları, yerel ürün satan marketler gibi sosyal mesafeyi gözetecek bir yerleşim tarzı tercih sebebi olacaktır. Artan bağımsız konut ihtiyacının, hem bu konut tipine yönelik arzı körüklemesi hem de fiyatlar üzerinde yukarı yönlü artış trendi yaratması beklenmektedir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp