Emlâk Vergisi

Emlâk vergisi her yıl gayrimenkullerin bulunduğu belediyeler tarafından tahsil edilir. Yıllık olarak hesaplanmasına rağmen bu vergi, ödeme kolaylığı sağlanması amacıyla 2 eşit taksit halinde ödenebilmektedir. İki taksitte ödenebilmesinin yanında emlâk vergisinin tamamı mükellefler tarafından, 1. taksidin ödendiği dönemde de ödenebilir. Ödemeyi peşin ya da iki taksitte yapmak isteyen mükellefler için emlâk vergisinin ilk taksidi ya da tamamı ilgili belediyelere Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenebilir. Ödemede taksit tercih eden mükellefler ise ikinci taksit ödemesini 1 Kasım ile 1 Aralık tarihleri arasında yapmalıdırlar.

Ödemede kolaylık sağlayan bu taksitlendirme, yasalarla belirlenmiş olup, belediyelerin inisiyatifinde değildir. Bu uygulama haricinde belediyelerin ayrıca bir taksitlendirme yapma yetkisi  bulunmaz. Ancak bazı dönemlerde hükümet tarafından biriken vergi borçlarının yapılandırılarak ödenebilmesi için kanun çıkartılır ve bu gibi durumlarda kanun kapsamına göre vergiler daha uzun vadede taksitlendirilerek ödenebilir. Tüm bunların yanında emlâk vergisi ödemelerinin banka kredi kartları ile taksitlendirilmesi de mümkün olabilir.

Emlâk vergisi ödemeleri doğrudan belediyelerin emlâk servislerine yapılabileceği gibi bankalar vasıtasıyla, PTT şubelerinden ya da e-belediye sistemine sahip olan belediyelerin internet sitelerinden  yapılabilir. E-belediye sistemi üzerinden yapılan ödemelerin yanısıra doğrudan belediyelerin emlâk servislerinde yapılan ödemelerde banka kredi kartı kullanılması durumunda, emlâk vergisi tutarının banka tarafından taksitlendirilmesi mümkün olabilir.

Emlâk vergisi taksitlendirme seçeneği tüm bankalar tarafından sunulmadığı için vergi borcunu kredi kartı ile ödemek isteyenlerin öncelikle kartları ile taksitlendirme yapıp yapamayacaklarını öğrenmeleri gerekir. Sahip olunan banka kredi kartı ile taksitli  ödeme yapılıp yapılmayacağı, bankalarından internet sitelerinden, e-belediye vergi ödeme sayfasından ya da belediyenin emlâk servisindeki görevlilerden öğrenilebilir. Bu şekilde, taksit yapan bankaların kredi kartları kullanılarak yapılan ödeme işlemleri sonucunda, emlâk vergisi bankanın yapmış olduğu kampanya kapsamında taksitli olarak ödenebilir. Bu işlem sonucunda belediyeler, vergi tutarının tamamını tek seferde alırlar ancak mükellef vergi tutarı kadar bankaya borçlanır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp