Nasıl Kârlı Gayrimenkul Yatırımı Yapılır?

En iyi gayrimenkul yatırımı, yatırımcıları en kısa sürede kâra ulaştıran yatırımlardır. Bunun için öncelikle bahsekonu yatırıma bağlanan ana paranın yatırımcıya geri dönüşünün en kısa sürede sağlanması gerekmektedir. Ardından kira benzeri yollarla gayrimenkulden iyi bir gelir elde edilmesi ve bu gelir değerinin gelecek yıllarda da artış gösterecek olması öngörülmelidir. Kira düzeyleri, genel olarak gayrimenkullerin bağlı olduğu muhitlere göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla en iyi gayrimenkul yatırımı için, yatırımın amortisman süresi ve nereye yatırım yapılacağı hususlarına önem vermek gerekmektedir.

Yatırımların Amortisman Süresi

Amortisman süresi, yatırım için bağlanan ana paranın kira gibi sağladığı gelirlerle yatırımcıya geri dönüşünün sağlanabileceği süredir. Örnek vermek gerekirse 500.000 TL’ye alınan bir gayrimenkulün kirası sabit 2.750 TL olarak hesaplandığında amortisman süresi 181,8 aya yani  15 yıl 2 aya tekabül etmektedir. Türkiye ortalamasında bu değer 17 yıl 6 ay olarak hesaplanmış olup, bu durumda örnekte belirtilen yatırım ortalamanın altında bir amortisman süresine sahip olduğu için akıllıca bir yatırım olacaktır.  Bu tip yatırımları yaparken belirtilen hesaplama göz önünde bulundurularak amortisman süresini en aza indirmek yatırımın verimliliğini arttıracaktır.

Yatırımda Doğru Konum Seçimi

Emlak piyasası dikkatle incelendiğinde belli başlı bazı semt ve ilçelerde gayrimenkul fiyatlarının diğerlerine nazaran daha yüksek olduğu kolayca gözlemlenebilmektedir. Bunun sebebi, gayrimenkulün bulunduğu semtin gelişmişlik düzeyi ve/veya popülerlik seviyesidir. Bu tip konumlarda akıllıca bir yatırım fırsatı çıktığında değerlendirme,k kişiye uzun vadede ihtiyaç duyduğu kârı sağlama garantisi sunmaktadır. Çevre araştırması yapılmadan satın alınan gayrimenkul, bölgeye olan talebin yeterli olmaması sebebiyle kolayca kiracı veya yeni bir alıcı bulunamaması neticesini doğurmaktadır. Bu durum da doğrudan gayrimenkulün amortisman süresini ve yatırımcıya geri dönüşünü etkilemektedir. En azından gelecek 20 yıla dair bir öngörü edinilmeli ve bu öngörü doğrultusunda gayrimenkulün kârlılık oranı hesaplanmalıdır. Toplu taşımaya yakın ve çevre ilçelere kolay ulaşım imkânları sunan, gelişmiş ve anahtar bölge sayılabilecek konumlarda talep miktarı kolay kolay azalmayacağı için, bu tip yerlere yatırım yapmak, şehirden uzak ama lüks gayrimenkullerin bulunduğu bölgelere nazaran daha garanti bir çözüm olabilmektedir.

Antalya’da En Hızlı Kazandıran İlçeler

2019 yılı konut satış ve kira fiyatlarına bakılarak yapılan değerlendirmede, 30 büyükşehirde amortisman süresi 14 yıldan başlamakta, 26 yıla kadar yükselmektedir. Antalya ilinde satılık konutların geri dönüş yani amortisman süreleri 16 yıl seviyelerindedir.  Amortisman süreleri dikkate alındığında  Ocak 2020 sonu itibarıyla Antalya ilinde en hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Muratpaşa, Kepez, Manavgat, Konyaaltı, Alanya olmuştur.

 

Sonraki gönderi

Emlâk Vergisi

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp