Retro Dekorasyon

Retro kelimesi sözlükte ‘bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten veya taklit eden tarz’ olarak açıklanmaktadır. Retro dekorasyon ise geçmişteki mobilya ve dekorasyon stillerinin günümüze uyarlanmasıdır. Genellikler retro ev dekorasyonu ile vintage ev dekorasyonu karıştırılmaktadır. Retro mobilyalar, eskitilmiş görünen yeni eşyalardan oluşmaktadır. Vintage mobilyalar ise, eski döneme ait parçalardır ve günümüz dekorasyonuna harmanlanarak kullanılması amaçlamaktadır. Dönemi anımsatan her mobilyayı, retro dekorasyon fikirlerinden ilham alarak eskitip, vintage dekorasyona uyumlu hale getirebilmek mümkündür.Eski ahşap sandıkları, dekorasyonunuza  uygun şekilde boyayarak orta sehpa veya yan sehpa olarak kullanmanız mümkündür. Bu şekilde  pratik ve kullanışlı depolama alanları elde etmiş olursunuz.  Eski berjer koltuklarınızı vintage çağrışımı yapacak kumaşlarla kaplayabilirsiniz. Nostalgic Art desenleri barındıran kırlentler tercih edebilirsiniz. Eski oymalı dolapları, vintage tarzının genel renklerini kullanarak boyayabilirsiniz. Odanın genel tarzını belirlemede duvar kâğıdı ve yer karoları oldukça önemlidir. Vintage hissiyatını odaya yansıtmanın en kolay yollarından biri ise, o döneme ait reklamlar, ünlülerin fotoğrafları ve afişlerdir. Reklam, fotoğraf ve afişleri metal kabartmalı panolara bastırarak tablo olarak kullanabilirsiniz. Retro perdelerde dantel detaylar, saçak ve diğer birçok aksesuara yer verilmektedir. Retro perde modellerinde ilk dikkat çeken, yaprak dokuların yanısıra çoğunlukla, geometrik desenler, çiçekler, şeritler, ışıklı desenler ve zıt renklerdir. Dekorasyonun en huzur veren kısmı ise, çiçeklerdir. Retro dekorasyonda  mutlaka canlı veya cansız çiçekler kullanmaya özen göstermelisiniz. Tercih edeceğiniz retro saksılar odanızda görsel şölen oluşturmanıza yardım edecektir. Hemen her köşede yer verebileceğiniz vintage aplik modelleri de dekorasyonunuzda dönem rüzgarları estirebilir. Konsol üzerinde veya banyoda kullanmayı denemelisiniz. Eşya seçimi yaparken evin büyüklüğü, genel tarzı, dekorasyonu ve renk uyumu  mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Retro Dekorasyon Çalışması Nasıl Yapılır?

  1. Çarpıcı renkleri karıştırmanız, özellikle, koyu yeşil, mavi, kırmızı, turuncu, sarı ve akuvamarine yer vermeniz tavsiye edilir.
  2. Farklı tarzları uyumlaştırmak genel kuraldır: eski ve yeni mobilyaları harmanlayın.
  3. Dekorasyonla iç alanlara bir ruh katmalısınız. Tarzınızın bir hikayesi olmalıdır. Aşırı nostaljik ya da romantik olması, yaratmak istediğiniz çekiciliğe gölge düşürecektir.
  4. Dekorasyonda hatıraları yaşatmak insan ruhuna iyi gelir. Eskitilmiş çerçeveler, eski vesikalıklar, siyah-beyaz aile fotoğrafları retro tarzın olmazsa olmazlarıdır.
  5. Geçmiş seyahatlerinizde aldığınız hatıra objelere, küçük hediyelere, eski kitaplara dekorasyonda yer vermeyi ihmal etmeyin.

Sonraki gönderi

İkamet İzni

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp