Bir Başka Bodrum – DEREKÖY

Dereköy, 2012 yılına kadar Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsünü almıştır. 1300 nüfuslu bakir kalabilen bir cennet Dereköy!

Köy halkının toprağı çok kıymetli ve çok zor durumda kalmadıkça satmaya asla yanaşmıyorlar. Köyün bağrına bastığı insan sayısı da az. Başka şehirlerden ve hatta başka ülkelerden bu köye yerleşmiş olan sanatçılar tarafından üretilmiş çeşitli ürünlerin bulunduğu atölyelerde tezgahlar durmadan çalışıyor ve meraklılarına satılmak üzere sergileniyor. Anlaşıldığı üzere Dereköy sıradan değil, entelektüel bir köy!

Kavakderesi mevkiini görmelisiniz, el değmemiş cennet gibi. Dere kıyısında yürüdüğünüzde, kendinizi bambaşka dünyalarda hissedersiniz. Hayal dünyanızın el verdiği ölçüde, orada size tüm kapılar açılır. Kavakderesi’nden Yakaköy yoluna doğru uzanan yol güzergahı trekking için çok müsait ve doğa severler doğa yürüyüşlerini zaman zaman burada yapıyorlar.

Ege kıyılarının bitki çeşitliliğini Dereköy’de de görmek mümkün. (Alternatif şifacılara dip not: Kapari, hayıt, karabaş otu, salep ve daha nicelerinin bulunduğu bir bitki çeşitliliği mevcut.) Köy halkının bir kısmı topladıkları ebegümeci, ısırgan otu, hardal otu, kazayağı ile tamamen organik besleniyorlar. Doğal gübreyi tercih ediyorlar ve bu sayede yaşamlarının daha uzun olduğunu söylüyorlar. Bir çoğu Bodrum Yarımadası genelinde olduğu gibi limon, mandalina, bergamut yetiştiricisi. Hemen her köylü peynir ve yoğurt yapımı için inek besliyor.

Dereköy’deki genç neslin okuma yazma oranı ise diğer köylere göre yüksek. Üniversite mezunu oranı da Bodrum geneline göre yüksek.  Dereköy’e yerleşen entelektüel kesim ise Bodrum’un içinde olup (sadece 16 km), bakir kalabilmiş olmasından dolayı burada yaşamaktan ziyadesiyle mutlu.

Yaz-kış yaşama olanağı sunan, doğayla iç içe, denize sadece 3.5 km uzaklıkta bulunan Dereköy, yazın Bodrum’a nazaran serin ve genel olarak hava kalitesi yüksek bir yerleşim yeridir. Dereköy’den Bodrum’a ulaşım, Bodrum içi ulaşımdan daha kolaydır. Doğanın kucağında seçkin bir hayatı yaşamak için Dereköy’den daha makul bir tercih olmayabilir. Fırsatını bulursanız değerlendirin!

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp