Hygge Dekorasyon – II

5. Dokunmak insanın gelişiminin önemli bir parçasıdır ve en insanî ihtiyaçlarımızdandır. Sevdiğiniz insana, kedinize, pelüş oyuncağınıza sarılmak, hatta yumuşacık battaniyeyi burnunuza çekerek kitap okumak, mis kokan yeni yıkanmış havluyla yüzünüzü kurulamak nasıl da iyileştiricidir! Hiçbiri yoksa, pelüş pijamalarınızı giyip günün stresinden arınmayı deneyebilirsiniz.

6. Kocaman sıcak bir fincandan daha çok iç ısıtan bir nesne yoktur. Öte yandan çayın, kahvenin, onlara eşlik eden yeni pişmiş kurabiyelerin kokusu ve ritüelleri başlı başına mutluluk kaynağı olabilir. Bitki çaylarının şifası da cabası… Evinizde hep bir şeyler kaynasın, kim bilir belki de birazdan demlenen çayı paylaşacak bir dost çalar kapınızı.

7. Evinizde mutlaka bitki bulundurun, yağmur yağarken pencereleri açın ve ıslak toprak kokusunun içeriye dolmasına izin verin. “Evin içinde bitki olması her zaman iyi enerji ve iyi şans anlamına gelir” der Feng Shui felsefesi de. Önceliği aloe vera, duvar sarmaşığı, dracaena, paşa kılıcı, aşk merdiveni gibi havayı temizleyen türlere vermek iyi fikir olabilir.

8. Hobiniz var mı? Bir hobiye sahip olmak size her an tazelenme olanağı sunar, sıradanlıktan kurtarır ve bir adım öne çıkarır. Tango da yapabilirsiniz, kitap da okuyabilirsiniz, gitar da çalabilirsiniz, karikatür de çizebilirsiniz. Hygee tarzının bir gereği de hobilerinize dair izleri evinize yerleştirmektir. Tenis raketinizi ya da bağlamanızı duvara dayayın, örgü sepetinizi en sevdiğiniz koltuğun yanına bırakıverin, renkli kalemlerinizi el yapımı küçük bir kavanozda çalışma masanızda sergileyin söz gelimi.

Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için kaynak önerisi:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/hygge-ciltli-amp-danimarkalilarin-mutluluk-sirri/447409.html&filter_name=hygge

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
× Whatsapp